Akü

Akü

Modern hayatta insanlar için hayat çok hızlı akmaktadır. Bu sebeple kimse akü sorunu yüzünden işine geç kalmak istememektedir.

Sektörde yerinde akü değişimi gibi bir hizmet doğmuştur. Bu hizmeti ilk veren firmalardan birisi olan Dragos akü firması kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir firma haline gelmiştir.
 
Günümüzde bir arabanın akü olmadan çalışması mümkün değildir. Aküler ilk çalışma esnasında aracın ateşleme sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Aküsü bitmiş bir aracın çevresinde aküsü dolu bir araç var ise takviye kablosu yardımıyla akü takviyesi yapması mümkündür. Bu sebeple her araçta bir akü takviye kablosu bulunması tavsiye edilir.
 

AKÜNÜN ÖMRÜNÜN BİTTİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Bir akünün bittiği periyodik bakımlar yapılmamış ise ancak araç çalışmaz hale geldiğinde anlaşılır. Eğer akü 10 voltun altına düşüyor ise akü bitiyor demektir. Akünün bitmesine sebep olan etkenler şunlardır;
 
  • Eğer aracın farları açık unutulup bırakılırsa akünün şarjı bitebilir
  • Akü doğal ömrünü tamamladıysa akünün şarjı bitebilir
  • Elektrik boşalması
  • Akü kabloları aşınmış olması
Bu etkenler olur ise akünün şarjı bitebilir. Akü şarjı bittiğinde yapılması gereken şey bir akü takviye kablosu ile takviye yapmaktır. Fakat bunun mümkün olmadığı durumlarda araç sahiplerinin yerinde akü değişimi hizmeti alarak akü değişimi yaptırmaları tavsiye edilir. Bu hizmet araç sahiplerini için çok değerli bir hizmettir. Bu sebeple Dragos akü servisleri kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.
 

AKÜSÜ BİTMİŞ ARABA NASIL ÇALIŞTIRILIR?

Bir aracın elektrik aksamı için en önemli unsur olan akünün ömrü 6 yıl olarak belirlenmiştir. Bir akünün bitip bitmediğini anlamak için Dragos oto elektrik gibi servislerde elektrik bakımlarının yapılması gerekmektedir. 
 
Normal şartlarda akü bittiğinde ise genellikle araç sahipleri tarafından akü takviyesi yapılmaktadır. Fakat akü takviyesi yaparken bilinçli olmak gerekir. Hatalı bir akü takviyesi aracın elektrik aksamına zarar verebilmektedir. Bu da araç sahipleri için büyük maliyetleri doğurabilmektedir. Bu sebeple araç sahiplerine akü takviyesi veya değişimi işlemleri için profesyonel ekiplere danışılması tavsiye edilir. Yine de akü takviyesi yapmak isteyen araç sahipleri için bu konuda araştırma yaparak bilinçli bir şekilde takviye işlemi yapması tavsiye edilmektedir.
 

İlgili Konular

Triger Değişimi Performansı Etkiler mi?

Triger Değişimi Performansı Etkiler mi?

Bağlı olduğu unsurlar dolayısıyla Triger kayışları subapların açılıp kapanması konusunda da son derece etkili bir makine elemanıdır.

Rehbere git

Araç bakım kriterleri 2022

Araç bakım kriterleri 2022 yılının devamında da müşteri memnuniyeti odağında gelişmeye devam etmektedir.

Rehbere git
Araç bakım kriterleri 2022
Yumuşak Fren Arızası Neden Olur?

Yumuşak Fren Arızası Neden Olur?

Fren silindirleri ve balans kısımları arıza ve onarım faaliyetlerinin sıklıkla yaşandığı bölümlerdir. Fren arızaları arasında en sık yaşanan sorunlardan biri yumuşak fren arızalarıdır.

Rehbere git

Araçlarda En Sık Karşılaşılan Kronik Sorunlar nelerdir?

Hizmet ve işlem garantisinin sağlanması için araçlarda marka uzmanlığı bulunan firmalardan hizmet alınmalıdır.

Rehbere git
Araçlarda En Sık Karşılaşılan Kronik Sorunlar nelerdir?