Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Otomobil severlerin en büyük tutkusu olan otomobillerinin aktif olarak yol hayatına devam etmesinin en temel yardımcısı periyodik bakımdır.

Günümüzde bir araç için olmazsa olmaz unsur olan periyodik bakım belirli sürelerde belirli parçaların bakım veya değişim yapılması anlamına gelmektedir. Bu işlem için Dragos oto periyodik bakım servisleri gibi servisler tercih edilmektedir.
 
Günümüzde trafikteki araçların arıza yaşamalarının en temel sebebi periyodik bakım eksikliğidir. Bu arızaların önüne geçmenin en temel yolu ise Dragos oto periyodik bakım servisleri gibi servislerde bu bakımları yaptırmaktır. Periyodik bakımlar yapılmadığında araç üzerindeki parçaların kondisyonu bilinemez. Kondisyonu bilinmeyen parçalar ise diğer parçalara da zarar vererek aracın arıza yapmasına neden olur. Bu sebeple periyodik bakım yapılmaması araç için büyük maliyetler doğurabilir.
 

ARAÇ PERİYODİK BAKIMI NEDİR?

Periyodik bakım genellikle aracın kondisyonuna da bağlı olarak 10.000 km veya 6 ayda bir yapılması profesyoneller tarafından uygun görülmektedir. Fakat bu bir garajda uzun süre dinlenmiş araçlar için geçerli değildir. Uzun süre dinlenmiş araçların çalıştırılmadan önce genel bir kontrolden geçmeleri şiddetle tavsiye olunur. Uzun süre dinlenmiş araçların çalıştırılmadan önce kontrol edilmesi gereken unsurlar şunlardır;
 
  • Aracın yağı kontrol edilmelidir.
  • Aracın suyu kontrol edilmelidir.
  • Aracın yakıt durumu kontrol edilmelidir.
Garaj araçları için yapılan bu kontrolün ardından araç çalıştırılabilir. Fakat daha sonra son bakım tarihi fark etmeksizin kesinlikle bakımları Dragos oto mekanik servisleri gibi servislerde yapılmalıdır. Bakımları yapıldıktan sonra ise trafiğe hazır hale gelmiş bulunmaktadır.
 

PERİYODİK BAKIMI YAPMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Günümüzde pek çok kullanıcı periyodik bakımın etkili olup olmadığını merak etmektedir. Bunun sebebi ise periyodik bakımın zaman ve maddiyat istemesidir. Periyodik bakımın faydaları şunlardır;
 
  • Aracın performansı artar.
  • Araçtaki parçaların kondisyonu belirlenir, değişmesi gereken parçalar değiştirilir.
  • Araç güvenli bir sürüşe hazır hale gelir.
  • Aracın büyük arızalar vermesi engellenmiş olur.
Aynı zamanda kullanıcılar Dragos servislerinde Dragos şanzıman bakımı hizmeti de alarak araç performansını arttırmaları mümkündür. Bu sebeple araç tutkunlarına bu gibi hizmetleri almaları da araç performansı adına tavsiye edilir.
 

İlgili Konular

Araçlarda En Sık Karşılaşılan Kronik Sorunlar nelerdir?

Araçlarda En Sık Karşılaşılan Kronik Sorunlar nelerdir?

Hizmet ve işlem garantisinin sağlanması için araçlarda marka uzmanlığı bulunan firmalardan hizmet alınmalıdır.

Rehbere git

Araç bakım kriterleri 2022

Araç bakım kriterleri 2022 yılının devamında da müşteri memnuniyeti odağında gelişmeye devam etmektedir.

Rehbere git
Araç bakım kriterleri 2022
Triger Değişimi Performansı Etkiler mi?

Triger Değişimi Performansı Etkiler mi?

Bağlı olduğu unsurlar dolayısıyla Triger kayışları subapların açılıp kapanması konusunda da son derece etkili bir makine elemanıdır.

Rehbere git

Yumuşak Fren Arızası Neden Olur?

Fren silindirleri ve balans kısımları arıza ve onarım faaliyetlerinin sıklıkla yaşandığı bölümlerdir. Fren arızaları arasında en sık yaşanan sorunlardan biri yumuşak fren arızalarıdır.

Rehbere git
Yumuşak Fren Arızası Neden Olur?