Triger Değişimi Performansı Etkiler mi?

Triger Değişimi Performansı Etkiler mi?

Günümüzde araç servislerine araç performans tutkunları tarafından en çok gelen sorulardan birisi “triger değişimi performansı etkiler mi?“ olmaktadır. Bu sorunun cevabı dışardan bakıldığında hayır olarak söylenebilir. Fakat bu konu mekanik bilimi olarak incelendiğinde kesinlikle evet denilir.
 
Triger kayışları eksantrik mil ile krank mili arasında bağlantı görevi gören kayışlardır. Bu kayışlarda bir arıza olması durumunda performanstan ziyade aracın hareket etmesi dahi imkansızdır. 
 
Eksantrik mil zamanlama dişleri ile Krank mili zamanlama kasnağı arasında bağlantı görevi gören bu kayışın hasar görmesi durumunda diğer parçaların birbirine sürtünerek zarar görmesi çok olası bir durumdur. Bu sebeple hasarlı olması durumunda kesinlikle triger değişimi yapılmalıdır.
 
Tüm bu bilgiler ışığında “triger değişimi performansı etkiler mi?” Sorusunun cevabı kesin olarak evet denilebilmektedir. Bu sebeple triger kayışlarının periyodik bakımları aksatılmadan yapılmalıdır.
 

Triger Değişimi Performansı Etkiler mi?

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger kayışı aracın mekanik hareketi için en önemli unsurdur. Tüm dişli çarkları birbiriyle entegre olarak çalışmasına olanak sağlayan bu kayış koptuğu anda aracın hareketi durmaktadır. Aynı zamanda Triger kayışına bağlı olan parçalar da dağılarak ölümcül kazalara yol açılabilmektedir. Bu sebeple triger değişimi işlemi 3 yılda bir veya 90.000 km de bir olarak tavsiye edilmektedir.
 
Triger kayışının en temel faydası zamanları oluşturan en önemli parçalardan oluşmasıdır. Emme ve egzoz subaplarının açılıp kapanmasında da etkin rol oynayan bu sistemler periyodik bakımlardan geçmediği takdirde araç için çok sakıncalı durumları ortaya çıkarabilmektedir. Bu sebeple araç sahiplerine verilen tavsiye düzenli olarak bu parçaların bakımlarını yaptırmalarıdır.
 
Triger kayışlarının zarar görmesi durumunda oluşabilecek sonuçlar şunlardır;
 
  • Aracın tekrar hareketi mümkün olmaz.
  • Araç motor parçaları birbirine sürtünerek kaynayabilir.
  • Motor parçaları dağılabilir.
  • Eksantrik mil ve krank mili zarar görerek geri dönüşü olmayan arızalar çıkartılabilir.
     
Bu arızaların yaşanmaması adına araç sahiplerinin periyodik olarak araçlarını bakıma sokmaları tavsiye edilmektedir. Periyodik bakımları yapılmış araçların Triger  kayışı gibi konularda hiçbir problem yaşanmayacağı ön görülmektedir.

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?