Araçlarda En Sık Karşılaşılan Kronik Sorunlar nelerdir?

Araçlarda En Sık Karşılaşılan Kronik Sorunlar nelerdir?

Araçlarda en sık karşılaşılan kronik sorunlar, araç sahiplerinin bakım ve onarımda en yoğun karşılaştığı zorluklardır. Çünkü her araç modelinin kendine özgü teknik ve tasarım kaynaklı kusurları bulunur. Araçlarda en sık karşılaşılan kronik sorunlar; uyarı ışığı arızaları, motor arızaları, şanzıman sorunları, direksiyon titremesi ve fren sorunları olarak sıralanabilir.

Araçlarda En Sık Karşılaşılan Kronik Sorunlar nelerdir?

Uyarı Işığı Arızaları

Uyarı Işığı Arızaları

Uyarı ışıkları araç kullanımının en işlevsel kategorisidir. Ancak bu ışıklar zamanla teknik aşınma veya etkileşim sorunları nedeniyle hata verebilir. Bu sorunlara yönelik son dönemde yaklaşık 200 adet uyarı kodu üretilmiştir. Arızaya bağlı uyarı sistemlerinin bütüncül şekilde işlev kaybetmesi; araç kullanımını negatif etkiler. Araçlarda en sık karşılaşılan kronik sorunlar arasındaki uyarı ışığı arızaları düzenli bakım işlemleriyle ortadan kaldırılabilir.

Uyarı Işığı Arızaları

Motor Arızaları

Motor Arızaları

Araç aksamları arasında yürürü etkileyen ve performansı ilgilendiren en mühim aksam motordur. Motor arızaları araçlarda en sık karşılaşılan kronik sorunlar arasında yer almaktadır. Yakıt sisteminde yağ ve rölanti sistemlerine kadar tüm teknik çalışma düzeni motor performansından etkilenir. Bu nedenle nitelikli performans üreten motorlarda diğer aksam çalışmaları da düzenli şekilde gerçekleşir. Kronik motor arızası riski olan modeller için düzenli bakım hizmeti almak; araç sahiplerinin göz önünde bulundurması gereken en kritik unsurdur.

Motor Arızaları

Şanzımanın Yağı Sızdırması

Şanzımanın Yağı Sızdırması

Şanzıman yağı sızıntıları da tüm motor performansını ve kullanım konforunu etkileyen sık sorunlar arasında yer almaktadır. Bazı araç modellerinin fabrikasyon hatası sebebiyle şanzıman sorunlu olarak üretildiği bilinmektedir. Bu sebeple söz konusu modeller için önleyici bakım hizmetlerinden faydalanılması gerekir. Araçlarda en sık karşılaşılan kronik sorunlar arasındaki şanzıman yağ sızıntıları; kullanım esnasında şanzıman sisteminin entegrasyon sorunları yaşamasının en önemli sebebidir.

Şanzımanın Yağı Sızdırması

Direksiyon Titremesi

Direksiyon Titremesi

Direksiyon sorunları araç kullanım güvenliğinin ve kullanım konforunun en mühim problemlerinden biridir. Bu problemler arasında titreme ve kayma sürüş güvenliğini tehdit eder. Dolayısıyla araç bakım işlemleri sırasında düzenli kontrol işlemlerinden biri olarak direksiyon kontrolleri de yer almalıdır. Araçlarda en sık karşılaşılan kronik sorunlar yalnızca profesyonel ve yetkili firma hizmetleriyle engellenerek, güvenli kullanım kriterlerinin oluşturulmasıyla aşılabilir.

Direksiyon Titremesi