Otomobilinizden Gelen Sesleri Dinleyin

Otomobilinizden Gelen Sesleri Dinleyin

Yıllarca bu konularda emek vermiş olan çok sayıda insan için bu tür sesleri dinlemek ve bunları değerlendirmek çok önemli olmaktadır. Rahatı, konforu ve en önemlisi güvenliği düşünüyorsanız aracınızın sağlam ve sağlıklı olması gerekir. Bakımlı araçların bu konuda daha doğru bir tercih olması söz konusudur. Aracınız çalıştığı anda;
 
  • Sürtünme şeklinde Sesler
  • Uğultu şeklinde Sesler
  • Vuruntu şeklinde Sesler
  • Islık şeklinde Sesler
Sorunların anlaşılmasına yardımcı olur. Aracın rutin sesine aşina olan sizler bu farkı görebilir ve tedbir alabilirsiniz. Arızalı araçlar genelde farklı sesler çıkarır. Bu sesi takip ederseniz daha düşük masraflı bir işlem sayesinde sorunu çözebilirsiniz.
 
Sürtünme sesi günümüz sürücülerinin araç takip sistemi gibidir. Aracı dinlemek ve ondaki anormallikleri tespit etmek önemlidir. Bu tür sesler motor ve mekanik sistemlerden kaynaklanmaktadır. Sorunları tespit ettiğiniz anda gidermek elbette daha kolay olacaktır. Aracın motorunda ve mekanik sisteminde bu sesler ortaya çıkabilir. Diğer bir şekilde aracın frenlerinde oluşan sorunlar, benzer sürtünme etkisini ortaya çıkarabilir. Bu gibi durumlarda disk ve fren kontrolü ile sorunların çözümü mümkün olabilir.
 
Islık sesi aracınızın genellikle rulmanlarından ortaya çıkar. Pek çok farklı yerde bilyeler kullanılırken, teker ve aks bilyesi yine en çok kullanılanlardır. Deforme olma bakımından yine bu bölgedeki rulman seçeneklerinin kontrol edilmesi gerekir. Şanzıman bilyesi, şarj dinamosu bilyesi, triger gergi bilyesi ile özellikle klima pompası benzer sorunlarını ortaya çıktığı yerlerden bazılarıdır. Bu sesleri duyduğunuzda uzman servis size yol gösterecektir.
 

Otomobilinizden Gelen Sesleri Dinleyin

Aracınızdan Farklı Sesler Gelirse Dikkatli Olmalısınız

Aracınızdan Farklı Sesler Gelirse Dikkatli Olmalısınız

Vuruntu sesi önemli problemler arasında yer alır. Bu sesi duyduğunuz anda aracın önemli bir sorunla karşı karşıya olduğunu hemen anlayabilirsiniz. Araçta mekanik sistemler ve birbirine bağlı aksam modelleri vardır. Burada her bir parçanın zarar görmesi halinde değişik sesler çıkabilir. Genellikle kırılmış veya yerinden çıkmış bir parçanın vuruntu şeklinde ses çıkarması gayet doğal bir durumdur. Bu sesi duyduğunuz anda aracınız için hemen bir uzman yardımı almanız daha makul olacaktır.
 
Uğultu sesi araçlarda çok önemli bir sorunun işaretidir. Özellikle aks bilyesi yani porya bilyesi dediğimiz bölgede, gevşeme, bozulma ve dağılma gibi problemlerin bu sorunu ortaya çıkarması gayet alışıldık bir durumdur. Herhangi bir parçanın değişmesi gerekli ise bu tür sesleri uzman servise aktarmak ve onların değerlendirmesini dikkate almak gerekir. Herhangi bir parçanın zamanında değişmesi problemin giderilmesine yardım eder.
 
Otomotiv arızalarında etkili ve yetkili servisin çalışmaları önemli bir örnektir. Problem tespiti ve giderilmesi konusunda yapılan çalışmalar, oldukça profesyonel sonuçlar ortaya koymuştur. Duyulan standart dışındaki seslerin mutlaka bir işaret olduğunu bilmeli ve uzman servisi hemen başvurmalısınız.
 

Aracınızdan Farklı Sesler Gelirse Dikkatli Olmalısınız